Published on

Operációs rendszerek a gyakorlatban I

Authors
  • avatar
    Name
    Bartók Dániel
    Twitter

Amennyiben még nem olvastad, vagy már régen volt, érdemes a mostani bejegyzés előtt a Windows történelmi gyorstalpalóját átfutni, hiszen építünk az ott írtakra.

Az operációs rendszerekről általában I - Történelmi gyorstalpaló a Windows operációs rendszerről.

A Microsoft operációs rendszere a gyakorlatban

A fent említett áttekintőben, eljutottunk a Windows bejelentésétől az első verzió kiadásáig. A mai alkalommal elkezdjük végig nézni az eddig megjelent verziókat és megnézzük milyen újdonságokat hoztak. A legtöbbet a mai napig lehetőségünk van kipróbálni. Ajánlom ezeket, hiszen így egy interaktív szeletet kapunk a számítástechnika történelméből, mellyel megízlelhetjük milyen volt ezen rendszerek használata.

Windows 1.X

Az első nyilvános kiadás, - ahogy a gyorstalpalóban is olvasható, - a Microsoft első többfeladatos, grafikus felülettel rendelkező rendszere, melyet egérrel lehetett irányítani. Szintén a gyorstalpalóban említettük, hogy az előző generációs rendszer az MS-DOS a mai napig "része" az ablakos rendszernek. Ennek legfőképpen történelmi okai vannak, ugyanis az 1.0-ás (és még néhány következő kiadás) teljes egészében erre épült. A grafikus felület valójában egy dos alatt futtatható "program" volt. Indítás után egy egyszerű fájlkezelő fogadott, az MS-DOS executive, melyben egérrel és billentyűzettel is navigálhattunk. Innen lehetett megnyitni a további programokat.

Windows 1 MS-Dos Executive

Az alábbi alap programok voltak előre telepítve a rendszeren:

  • Számológép

  • Naptár

    Windows 1 Naptár
  • Cardfile

  • Vágólap

  • Óra

  • Vezérlőpult

  • MSDOS Executive

  • Jegyzettömb

    Windows 1 Jegyzettömb
  • Paint

    Windows 1 Paint
  • Reverzi (játék)

  • Nyomtatás

  • Terminál

  • Write (A Word elődje)

Kedves olvasó, esetleg kedvet kaptál egy kis múltidézésre? Semmi probléma, ahogy a bevezetőben is írtam, ezek a verziók a mai napig kipróbálhatók böngészőben (!). A kipróbáláshoz kattints az linkre.

Elég sok program név ismerős lehet, sok közülük még a mai operációs rendszer verziókban is megtalálható, na persze nem az itt látható formában, de megszívlelendő, hogy a név és az elsődleges funkció mind a mai napig fontos tényező. Nagyobb különbség, hogy a ma ismert asztal még ekkor nem létezett, de az alkalmazásokat már ebben a verzióban is le tudtuk tenni a tálcára. Sőt a többfeladatos működést is megoldották a rendszert fejlesztő mérnökök. Ekkor még az ablakokat nem lehetett egymásra húzni és a rendszer a felosztásukat is csak vízszintesen tudta megjeleníteni a kijelzőn. Viszont minden olyan funkciót, amit a bejelentéskor ígértek azt meg is valósították.

Windows 1 multitasking

Összesen 4 számozott verzió került piacra (1.01, 1.02, 1.03, 1.04), az újabb verziók további nyelveket és időközben megjelent hardvereket támogattak.

Windows 2.X

A meglévő biztos alapokra építkeztek, és számos dolgot továbbfejlesztettek. Az egyes ablakok már nem csak fix mérettel rendelkeztek, tetszés szerint át lehetett őket méretezni. A Windows történetében itt lehetett először egymásra pakolni az ablakokat, ami miatt az Apple újra perbe fogta a céget, szerintük ezt is tőlük lesték Bill Gates-ék.

Windows 2

Megjelentek az ikonok, amelyeket tetszés szerint el lehetett rendezni az asztalon.

Windows 2 ikonok

Több verzió is megjelent, ráadásul különféle processzorokra, így az elnevezés kicsit kaotikusra sikeredett. A sima Windows 2.0x verziók az Intel 286-os processzorára íródott, míg a Windows/386 2.x verziók a 386-os processzor családra. Tovább kavarja a dolgokat, hogy a 2.1x megjelenésével a sima verziót átnevezték Windows/286-ra. A processzor családoktól eltekintve 11db kiadást élt meg ez a fő verzió. (2.0 - 2.11). Szerencsére az elnevezéseket a következő generációs kiadásban egységesítették.

Az alábbi linken a 2.01-es verzió mindkét processzor családra írt kiadását kipróbálhatjuk. A megjelenő terminálba írjuk be a WIN86 vagy WIN386 szöveget és nyomjunk entert. Ekkor fog a választott operációs rendszer elindulni.

Windows 3.X

Az előző generációban behozott különböző processzor családokra írt verziókat (86/286/386) sikerült az új kiadásban egységesíteni. A Windows 3.0, volt az első, amely már annyira kiforrta magát, hogy az átlag felhasználók is jobban elkezdtek iránta érdeklődni. Nagyot fejlődött a grafikus felület, ez az első verzió, ahol a programok már nem szöveges listában, hanem ikonok képében jelennek meg. Így az MSDOS Executive-ot is felváltotta a Program Manager, ahonnét az egyes programokat el lehetett indítani.

Windows 3 Program Manager

Külön mappákba is szervezhettük az egyes alkalmazásokat. Megjelent a ma használt fájlkezelő alkalmazás elődje.

Windows 3 fájlkezelő

Szintén itt lépett a színre a paint új generációs verziója a paintbrush, ahol már megjelentek a különféle formák és színek is.

Windows 3 Paintbrush

Játékok terén is történt fejlődés, megjelent a pasziánsz, amit gyerekkoromban rengetegszer láttam, de az örök klasszikus csak a következő verzióban érkezett meg.

Windows 3 Pasziánsz

A motorháztető alatt is sok módosítás történt, az egyik legjelentősebb, a memória használatot érintette, melynek a lényege a következő volt. Most már a párhuzamosan futtatható alkalmazások között is meg lehetett osztani az adatokat. Bár a 3.0 is igen népszerű volt, a 3.1 volt, amely igazán átütő sikert tudott elérni. Külön érdekesség a személyes érintettség, nekem ez volt az első Windows verzió, amellyel megkezdődött a számítógépekkel az ismeretségem. Itt főleg finomhangolások történetek. Az ikonok és a színek is sokkal kifinomultabbak lettek.

Windows 3.1

Multimédiás területen is történtek fejlesztések, megjelent a Média lejátszó, hang és videó felvevő programok.

Windows 3.1 Média lejátszó

Játékok terén pedig a reverzit lecserélték a mára már legendás státuszba emelkedett aknakeresőre. Gyerekkoromban mindig felnéztem azokra, akik értették, hogyan is kell ezt játszani. :)

Windows 3.1 Aknakereső

Ez a verzió volt, amely már támogatta az ikonok társítását. Tehát ha egy nyomtatható dokumentum ikonját ráhúztuk a nyomtató ikonjára, akkor a rendszer tudta, hogy azt ki szeretnénk nyomtatni. Összesen 4 alverziót élt meg ez a generáció (3.0, 3.1, 3.11, 3.2)

Itt szintén van lehetőség a 3.0 és a 3.1-es verziók kipróbálására. Ehhez annyi a dolgod, hogy a megfelelő verzió linkjére kattintasz.

Ezek lettek volna kedves olvasó a Windows kezdeti verziói, amelyek még "csak" egy grafikus felületet szolgáltattak az MS-DOS-ra épülve. A következő bejegyzésben megnézzük az első "igazi" windows verziókat az ezredfordulóval bezárólag.

Felhasznált források:
Támogass egy kávéval