Published on

IrfanView bemutatása

Authors
  • avatar
    Name
    Vendég
    Twitter

Bevezető

Az első Zsebinformatikus cikkemben az IrfanView ingyenes képnézegető és szerkesztő programot szeretném röviden bemutatni. Nevét alkotójáról, Irfan Skiljan-ról kapta, első kiadása 1995-ben jelent meg. A szoftver Windows rendszerekhez elérhető 32 és 64 bites változatban. Alapértelmezett nyelve angol, de lehetőség van nyelvi fájlok letöltésére, ezáltal magyarul is használható. A program tartalmaz ugyan az ismert képszerkesztőkhöz hasonló rajz eszköztárat is, alapvetően azonban képek átméretezésére, forgatására, vágására, tükrözésére, konvertálására tervezték. Tudunk vele továbbá nyomtatni, szkennelni, diavetítést készíteni. Egyik erőssége, hogy egy vagy több képen is végre tudjuk hajtani ugyanazt a műveletet, műveleteket (kötegelt feldolgozás). Ez akkor jelent óriási segítséget, ha például több száz képet szeretnénk átméretezni vagy egyik formátumból a másikba menteni.

A program támogatja az úgynevezett beépülő modulokat is (plug-in), amivel az alap funkciók kibővíthetők. Az említett rajz eszköztár is egy plug-in formájában érhető el, ami lehetővé teszi például ecset, radír, vonal használatát és tudunk vele szabadkézi rajzot is készíteni, szöveget adni a képünkhöz. Egy másik ilyen a PDF plug-in, ami PDF fájlok kezelését teszi lehetővé, mintha azok képek lennének. Lehetőség van akár multimédia fájlok megnyitására is (videó és hang). Persze itt nem egy csilli-villi lejátszót kell elképzelni, hanem egy, a legszükségesebb dolgokkal rendelkező, könnyen kezelhető felületet. A programmal lehetőség nyílik optikai karakterfelismerésre is (OCR). Ez akkor jöhet jól, ha például szkennelt vagy fényképezett fájlokból szeretnénk szöveget kinyerni. Néhány plug-in alapértelmezettként feltelepül a programmal együtt, mások külön letölthetők a honlapról.

Telepítés

A program telepítése viszonylag egyszerű. Látogassunk el a IrfanView oldalára és a Download menüből válasszunk a 32 vagy 64-bites változat között.

32 vagy 64 bites változat letöltése

Az utóbbinak akkor van jelentősége, ha nagyon nagy fájlokat is szeretnénk megnyitni (akár 1GB felett). Általánosságban elmondható, hogy a 25 megapixel feletti képeket gyorsabban kezeli a 64 bites verzió. A gyakorlatban mind a kettő megfér egymás mellett, amennyiben külön mappába telepítjük őket.

Ezután válasszuk ki, hogy melyik szerverről szeretnénk letölteni a telepítőfájl. Az első lehetőség általában jó szokott lenni. Az alábbi példa ezt mutatja

IrfanView letöltése

(Erről az oldalról mindjárt le is tölthetjük az összes bővítményt egy tömörített fájlban). A program minimális rendszerigényekkel rendelkezik, szabad tárhelyet például csak 6 MB-ot követel meg. A telepítő indítása után az alábbi képernyő fogad minket:

IrfanView telepítő kezdőképernyő

Az alapértelmezett beállításokkal létre fognak jönni az asztali ikonok és a start menü bejegyzések. Választhatunk, hogy mindez csak az aktuális felhasználónak (For current user only) vagy az összes felhasználónak (For all users) megtörténjen. Ha mindent jónak találunk, kattintsunk a Next gombra. A következő ablakban - ha szeretnénk -, elolvashatjuk a program egyes verzióinak újdonságait. Kattintsunk ismét a Next gombra. A következő ablakban választhatunk, hogy mely fájltípusokhoz szeretnénk társítani a programot (Windows 10-től kezdve ezt csak az operációs rendszerből tudjuk megtenni). Válasszuk ki őket vagy csak kattintsunk a Next gombra.

IrfanView telepítő – fájlok társísása

A következőkben ki kell választanunk, hogy hol szeretnénk tárolni a program saját beállításait. Itt is érdemes az alapértelmezettet beállítást meghagyni (User’s Application Data folder).

IrfanView telepítő – utolsó beállítás

A Next gombra való kattintással indul a tényleges telepítési folyamat, ami legjobb esetben csak pár másodpercet vesz igénybe. Sikeres telepítés után az alábbi képernyőt látjuk:

IrfanView – Sikeres telepítés

Vegyük ki a pipát az Open IrfanView FAQs homepage elől, kivéve, ha szeretnénk az IrfanView Gyakran Ismételt Kérdések weboldalára navigálni és a Start IrfanView-ból is, hacsak nem szeretnénk azonnal indítani a programot. A Done-ra kattintva bezárul a telepítő.

Magyar nyelv telepítése

Ha magyarul szeretnénk használni az IrfanView felhasználói felületét és súgóját, akkor kövessük az alábbi lépéseket (itt megjegyzem, hogy még ezután is lehetséges, hogy néhány menüpont angolul jelenik meg):

Az IrfanView oldalról a Languages menüpontból töltsük le a magyar nyelvet. Ez elérhető futtatható telepítő és tömörített fájl (zip) formában is. Javasolt az előbbi letöltése (Installer), ami automatikusan a megfelelő helyre másolja a fájlokat.

Magyar nyelv letöltése

A telepítő indítása utána a következő ablak fogad minket:

Nyelvi fájl telepítése

Itt nincs más dolgunk, mint az Install gombra kattintani.

Első indítás

Sikeres telepítést követően az alábbi ikonok jelennek meg az asztalunkon.

  • IrfanView (32 bit-es verzió esetén):

    IrfanView 32bit
  • IrfanView 64:

    IrfanView 64bit
  • IrfanView Thumbnails (vagy Thumbnails 64):

    IrfanView Thumbnails

Ha a programot az IrfanView ikonra kattintva, önállóan indítjuk, csak egy üres, fekete képernyő fogad minket a fájl menüvel és az eszköztárral.

IrfanView főképernyő

Kép megjelenítéséhez vagy szerkesztéséhez értelemszerűen előbb meg kell nyitunk egy képfájlt, ami történhet a Fájl/Megnyitás (File/Open) paranccsal vagy kép ráhúzásával fájlkezelőből (Drag & Drop). Amennyiben elvégeztük a megfelelő fájlformátumok társítását, arra duplán kattintva a programban fog megnyílni.

Első lépésként most állítsuk be a magyar nyelvet. Itt jegyzem meg, hogy a program szinte minden gyakori funkciójához létezik gyorsbillentyű is, ezeket zárójelben fogom jelezni. Nyissuk meg az Options->Properties/Settings (P) menüpontot vagy kattintsunk az eszköztár beállítások ikonjára:

Eszköztár beállítások ikonNyelv átállítása

Válasszuk ki a Languages menüből a magyart majd nyomjunk egy OK-ot és ezután már magyarul használhatjuk a programot.

Ha a programot a Thumbnail (Miniatűrök) ikonra kattintva indítjuk, akkor a következő nézet fogad minket:

Miniatűr nézet

Ekkor tulajdonképpen egy beépített mini fájlkezelőt kapunk, ahol a számítógépünk mappaszerkezetében láthatjuk a támogatott képformátumokat. A kétfajta megjelenés között a T billentyű lenyomásával is bármikor válthatunk. A Nézet menüből választhatunk Miniatűrök, Csempe, Részletek és Lista megjelenítés között. Ennek kipróbálását és a különbségek felfedezését az Olvasóra bízom. :)

Befejezés

Ebben a részben ennyit szerettem volna bemutatni a programról. Remélem, hogy érthetőek voltak az egyes lépések és sikerült a programot zökkenőmentesen feltelepíteni. A jövőben a program kapcsán alap illetve haladóbb témákat is szeretnék bemutatni, amiknek szintén remélem, hogy hasznát veszi a Kedves Olvasó.

A vendég bejegyzést írta: Illés Szabolcs